İçeriğe geç

Hakkımda

Ankara’da doğan Ümit Arıkan lise eğitimini Ankara Fen Lisesi’nde, üniversite eğitimini ise 1975 yılında Yunanistan-Selanik Aristotales Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Mezuniyetinin ardından Atina Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ihtisas sınavını birincilikle kazanarak ve 1981’de uzman olmuştur.

1983 yılında Yardımcı Doçent, 1984’te Doçent, 1989 yılında ise Profesör unvanı alan Ümit Arıkan 1990-1995 yılları arasında bilimsel araştırma ve klinik çalışma yürütmek üzere Amerika’ya gitmiş, Kent State University’de çocuk hastalıkları üzerine çalışmalar yaparak; tıp fakültesi öğrencilerine de dersler vererek birçok araştırma projesini bizzat yürütmüştür.

Aynı zamanda Wright Eyalet Üniversitesi Boonshoft Tıp Fakültesi’nin Türkiye’de bilhassa Hacettepe Üniversitesi ile işbirlikleri yürüterek pek çok sağlık araştırmasına imza atmasına önayak olan Ümit Arıkan; 1996 yılında Tanzanya Afrika’da “Sınır Tanımayan Doktorlar” projesi kapsamında bir yıl görev alarak Tanzanya’da kızamık ve suçiçeği gibi hastalıklardan muzdarip pek çok çocuğun sağlığını kazanmasını sağlamıştır. 1997 yılında tekrar Amerika’ya dönen Arıkan, Ohio’da açtığı kliniğinde çocuk hastalıkları üzerine sağlık hizmeti sunmaya devam etmektedir.

Amerika’daki pek çok çocuk ve anne dergilerinde makaleleri yayımlanan Ümit Arıkan; evli ve üç çocuk babasıdır.