İçeriğe geç

Çocuk Kardiyolojisi Nedir?

Ailenizin çocuk doktoru Ümit Arıkan sizlerle akademik anlamda bilgileri, sizlere hitap eden bir dille paylaşmaya devam ediyor! Hatırlarsanız şimdiye dek çocuk cerrahisi hakkında bir içerik paylaşmıştım.

Bugün de, çocuk kardiyolojisi hakkında bilgi paylaşayım istedim. Çocuk kardiyolojisi nedir, eğitimi nasıl olur, ne tip hastalıklara bakarlar… Bunların hepsini bilmek, sizin için de fayda sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Çocuk kardiyoloğu, 6 yıllık tıp fakültesi eğitimi sonrasında 4 yıl pediatri alanındaki uzmanlık eğitimini alır, ardından iki yıl da çocuk kalp ve damar cerrahisi alanı yan dal eğitimini alarak uzun sayılabilecek bir eğitim sürecini tamamlar.

Anne karnındaki bebekten, 18 yaşındaki çocuğa dek tüm bireylerin kalp hastalıklarının tanısı ve tedavisi ile ilgilenmektedir. Çocuk kardiyolojisi dediğimiz bu alan, “üfürüm” gibi doğumsal tanımlanmakta olan konjenital kalp rahatsızlıkları ve edinsel yani sonradan görülmekte olan hastalıkların tanıları ve tedavilerini de sağlamaktadır.

Çocuklarda pek çok vakada küçücük bir kesi üzerinden sağlanan cerrahi müdahale ve çocuğun metabolizma hızından kaynaklı olarak iyileşme süreci yetişkinlerden çok daha hızlıdır.

Tarih:Bilgi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir