İçeriğe geç

Çocuk Cerrahisi Nedir?

Çocuk sağlığında ilerlemeyi seçen cevval cerrah kardeşlerime, Ümit Arıkan hocaları olarak aydınlık katmaya hazırım! Bu yüzden sık sık meslekî içerikler giriyorum ki, merak eden ve tesadüfen web sitemi bulan tüm mesleki kardeşlerim aydınlansın, kafalarındaki soru işaretleri giderilsin…

Çocuk cerrahisinin ne olduğunu merak eden, alanlarını öğrenmek isteyen, ne yapar ne eder bu çocuk cerrahisi diye düşünen herkesin sorularını cevaplamaya geldim!

Altı yıllık tıp eğitimi üstüne beş yıl çocuk cerrahisi bölümünde uzmanlık eğitimi alanlar çocuk cerrahı olabiliyor. Peki nelerle ilgileniyor çocuk cerrahisi bölümünün hekimleri? Söyleyelim hemen:

Doğumsal anomaliler olarak adlandırılan, doğum esnasında oluşan fiziksel şekil bozuklukları başta olmak üzere pek çok hastalıkta tanı ve tedavi aşamasında onlar vardır. Kalp hastalıklarını hariç tutarsak göğüs, jinekoloji, endokrin, onkoloji, travma, sindirim sistemi, göbek ve karın fıtığı cerrahisi onların başlıca uzmanlık alanları arasında yer alır.

Açık ameliyatın yanında kapalı ameliyat adıyla bilinen laparoskopik ve torakoskopik cerrahi girişimleri de çocuk cerrahları uygulayabilmektedir!

Tarih:Bilgi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir